Júlia Albíni

Júlia prišla na svet 5.8.2016 o 15.35 h.. Bola dieťatkom vytúženým a očakávaným, na jej príchod sa tešili nielen jej rodičia, ale aj starí rodičia, blízki aj vzdialenejší známi. Julinka bola riadne donosená a celé tehotenstvo prebehlo v poriadku. Žiaľ, jej príchod na svet bol neočakávane veľmi komplikovaný. Ťažký pôrod bol po rôznych komplikáciách ukončený cisárskym rezom. Neokysličenie a zakrvácanie do mozgu a sietnice spôsobilo Julinke vážne problémy. Diagnózy: detská mozgová obrna – kvadruspasticita, epilepsia, pseudobulbárny syndróm, hemiptóza ľavého viečka, stav po ťažkej perinatálnej asfyxii, mierna dilatácia komorového systému / t.č. bez prejavov hydrocefalu/ slabý sací reflex, kŕmená nasogastrickou sondou. .

Julinka teda mala veľmi ťažký prvý moment príchodu na tento svet a namiesto toho aby mohla byť v náručí maminky, bola po narodení okamžite prevezená na jednotku vysokošpecializovanej starostlivosti v Banskej Bystrici, kvôli celotelovej riadenej hypotermii. Hneď po zotavení sa, po náročnom pôrode, za ňou do nemocnice prišli aj jej rodičia a hlavne maminka, ktorá od vtedy neustále pri Julinke stojí a bojuje za jej zdravie. Po prvom mesiaci života bola preložená na detské oddelenie Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, kde už mohli byť spolu s mamičkou v každodennom kontakte. Po tomto období bola Julinka 21. septembra 2016 premiestnená na detské oddelenie do Rimavskej Soboty. Keďže Julinka stratila sací reflex a nemohla mliečko prijímať ústami, spoločne s maminkou museli zvládnuť sondovanie a po tomto dôležitom kroku boli obe 2. októbra 2016 prepustené z nemocnice konečne domov.

Ďalej ich čakalo vyšetrenie sluchu, no to sa nedalo úspešne realizovať, ale ako Julinka každodenne ukazuje s istotou vieme, že reaguje na zvukové podnety, reaguje na svetlo a tmu, predmety zatiaľ zrakom nefixuje, takže sa napríklad ešte nedokáže zapozerať na tvár a dlhšie ju pozorovať. Doteraz Julinka s maminkou absolvovali pobyt v Špecializovanej rehabilitačnej nemocnici v Dunajskej Lužnej za účelom celkovej rehabilitačnej liečby na základe jej diagnózy a odporúčaní neurológa. No takýchto pobytov a rehabilitácií bude Julinka potrebovať ešte veľmi veľa. Následky náročného pôrodu neustále riešime v spolupráci s odbornými lekármi, sústavne rehabilitujeme, hľadáme odborníkov a organizácie, ktoré by nám vedeli pomôcť zlepšovať jej zdravotný stav a posúvať Julinku neustále vpred.

Maminka má spolu s Julinkou veľké sny, no zároveň sa pozerajú do budúcnosti opatrne deň po dni, krôčik po krôčiku. Pre niekoho možno obyčajné veci no papať cez pusinku a nie hadičku v nošteku, dvíhať hlavičku, sedieť, alebo sa jedného dňa postaviť a chodiť, robiť všetko to, čo dokážu zdravé detičky by bolo naplnením toho najväčšieho sna. Hovorí sa, že zdravie sa nedá kúpiť za peniaze. V prípade Julinky je to ale inak, stojí len na začiatku svojej životnej cesty a práve financie na rehabilitácie, presnú odbornú diagnostiku, liečebné procedúry jej môžu pomôcť pri tom aby bola usmievavým, vnímavým dievčatkom. No na to, aby sme to všetko dokázali, potrebujeme finančnú pomoc.