Filip Rohárik

Filip Rohárik sa narodil v 29. týždni tehotenstva s pôrodnou váhou 1,54 kg. Nik presne nevie, čo zapríčinilo predčasný pôrod, ani následné komplikácie. Absolvoval operácie hernie (pruhu), očí (strabizmus) a v Přerove operáciu šliach.Od 1 roka sme chodili pravidelne rehabilitovať do Dunajskej Lužnej a do kúpeľov v Kováčovej. Hoci chodíme každý rok do kúpeľov a cvíčíme aj doma, Filip musí používať invalidný vozík, lebo nemá stabilitu- rovnováhu, nevie sa zastaviť a stáť na jednom mieste, niečo si zobrať do jednej ruky alebo otvoriť dvere, keď používa barly. Treba mu pomáhať s hygienou, obliekaním, stravovaním, premiestňovaním. .

Filip Rohárik je 20 ročný komunikatívny človek, ktorý sa nebojí vysloviť svoj názor na akúkoľvek tému. Je veľmi spoločenský a priateľský, nemá problém so začlenením do kolektívu. Zaujímajú ho počítače, mobilné aplikácie, hudba a poker. Ako väčšine chlapcov sa mu páčia dobré autá a je veľkým fanúšikom cyklistiky. Hovorí, že keby mohol chodiť, určite by bol cyklista , no rád si pozrie aj hokej , futbal a iné športy. Vlani úspešne zmaturoval v odbore Grafik digitálnych médií, teraz chodí na absolventskú prax, navrhuje plagáty, logá, spravuje web stránky. Finančnú pomoc zo združenia Filip využíva hlavne na doplatky v kúpeľoch za seba, ako aj za doprovod (mňa mamu), keďže po dovŕšení 18 rokov je zaradený v „B“ kategórii, na masáže, rehabilitácie, ortopedické topánky a pomôcky vitamínové doplnky. Zúčastňuje sa kultúrnych a športových podujatí, absolvovali sme aj sociálno rehabilitačný pobyt pri mori. Tento rok sa chystá na intenzívnu rehabilitáciu Thera suit v Prešove..

My rodičia ho vo všetkom podporujeme, chceme pre neho len to najlepšie, a dúfame, že si napriek handicapu nájde svoje miesto na zemi a bude žiť šťastný a plnohodnotný život.