Janko Markotán

Janko Markotán sa narodil  3.11.1999.Veľkú radosť z jeho narodenia vystriedali obavy o jeho život. Hneď po narodení bola viditeľná deformácia nožičiek. Ďalšie vyšetrenie potvrdilo,že Janko nemá dostatočne vyvinutý mozok. Prvé prognózy neboli lichotivé. Našťastie sa všetko nepotvrdilo. Janko začal svoj boj so životom. Nastal čas rehabilitácie Vojtovou metodou ,keď mal rok operovali mu obidve nožičky. Napredoval veľmi pomaly. Skoro dvojročný sa prvýkrát sám posadil. Keď začal chodiť do škôlky naučil sa štvornožkovať, postupne sa snažil postaviť aj na nohy. Napriek všetkým problémom je Janko kľudný chlapec.

Janko Markotán Rád pozerá rozprávky, počúva hudbu. Obľubuje prechádzky, hlavne keď môže pozorovať autá. V šiestich rokoch mu druhý krát operovali obidve nohy. Výsledok nie je uspokojivý. Sedemročný začal navštevovať špeciálnu základnú školu. Je tam spokojný, medzi deťmi sa mu páči.V ôsmom roku dostal prvý epileptický záchvat, pretrvávajú dodnes. Janko za pár dní oslávi svoje 13.na- rodeniny. Na prvý pohľad sympatický, veľký chlapec, žiaľ bližším pozorovaním zistíte , že po mentálnej stránke je na úrovni 3.- 4.ročného dieťaťa.

Jeho zdravotný stav si vyžaduje neustálu rehabilitáciu. Každoročne chodí do kúpeľov. Keďže potrebuje doprovod jeho pobyt je pre mňa finančne náročný.Vďaka príspevkov z OZ Plamienok nádeje si to môžem dovoliť. Zúčastňujeme sa aj rôznych akcií, ktoré poriada Plamienok nádeje. Stretávame sa tam s ľuďmi podobných osudov, vymieňame si názory, radíme v problémoch, pomáhame si.